V hlavnej úlohe bezpečnosť. Situácie, ktoré sa zvládli vďaka správnej moto výbave

Počas motošportu sa denne pohybujeme v priestoroch a situáciách, ktoré treba vyhodnocovať veľmi rýchlo a presne. Máme v rukách svoj vlastný život.

Cesta k jazeru

Cez víkend si dvojica povedala, že zájde k jazeru. Bolo horúco na padnutie. Spolujazdec hovoril, že moto nohavice nepotrebuje, keď idú len kúsok. Odmietal si obliecť bundu, pretože vraj cestu obaja poznajú. Vodič motorky ale nehodlal ustúpiť a kamoš sa musel obliecť, a to aj topánky na motorku, aby mohli ísť k vode. Pri ceste malým mestom im z bočnej ulice z ničoho nič vošiel do cesty vodič s osobným vozidlom a narazil do dvojice kamarátov. Motorka bola potlčená, helma škrípala po asfalte. Mali modriny, nič viac. Správne zvolené oblečenie zachránilo chalanom zdravie.

Smer voľný výjazd

Po práci to chcelo trochu upustiť paru, a tak to vodič dnes trochu rozpálil. Vošiel do dediny, kde neboli chodníky. Pri prejazde zákrutou uvidel teenagerov, ako sa tiahnu takmer cez celú šírku cesty. Áno, presne ako v nejakej zlej reklame. Vtom si spomenul na to, čo ho učili v autoškole: „Smer voľný výjazd.“ Rýchlo sa snažil zmeniť smer motorky. Zvládol to. Nabudúce už nepôjde tak rýchlo, sľuboval si. Jedna životná skúsenosť je viac ako tisíc slov od kamarátov. Večer zaspával s predstavou, ako by to mohlo dopadnúť, keby tak rýchlo nezareagoval.

Povestná cesta

Už pred odchodom do Chorvátska ho všetci varovali, že tamojšie cesty sú pri daždi extrémne nebezpečné. Používajú sa totiž materiály, ktoré nie sú tak pórovité a jednoducho kĺžu. Dovolenka bola parádna. Oddýchol si, užíval si aj vychádzky po okolí. Na cestu domov hlásili zhoršenie počasia. Nebolo ale zvyšok, ísť sa muselo. Práca sa nepýta. Niekde v okolí Dubrovníka na neho išla prvá únava, pretože sa veľmi nevyspal. Hovoril si, že zrýchli, nech dažďu prejde. Potom ale prechádzal okolo dopravnej nehody motorkárky. Bola v pohode, len sa zviezla. Mašina na odpis. Náš vodič vedel, že tento povrch naozaj nebude na rýchlu jazdu. Došiel domov v poriadku.

Všetky situácie dopadli dobre vďaka správnemu úsudku.